چرا تقویت هوش مالی کودکان در موفقیت یا عدم موفقیت او در آینده اثرگذار است؟

چرا تقویت هوش مالی کودکان در موفقیت یا عدم موفقیت او در آینده اثرگذار است؟

در این مقاله قصد داریم شما را با موضوع بسیار پر اهمیت هوش مالی کودکان آشنا کنیم. مبحث کودک ثروتمند موضوعی است که به تازگی توجهات بسیاری به خود جلب کرده اما از مدت ها پیش، بی آن که حتی برخی از کارآفرینان موفق امروزی و افراد ثروتمند با مفهوم پایه­ ای این اصطلاح آشنا باشند، کاربرد داشته و شاید به صورت تجربی از خانواده به این فرزندان منتقل شده باشد.

هوش مالی کودکان چیست؟

مبحث هوش مالی کودکان به سوالات اثرگذار و آینده ساز زیر پاسخ می دهد :

پول “چگونه به دست ما می رسد؟”  “چگونه خرج می شود” و “چگونه با سرمایه گذاری درست شروع به زیاد شدن می کند” تمامی این موارد ریشه در عنوان هوش مالی دارد.

بنابراین کودک ثروتمند یاد می گیرد پول چگونه به سمت او جریان می یابد و چگونه حفظ می شود و چگونه شروع به رشد و زیاد شدن می کند.

 

هوش مالی توانایی و قابلیتی است که نیازمند ساختار آموزشی و برنامه ریزی مدون است. با بهره مندی از این قابلیت، افراد پیش از هر چیز با اصول و مفاهیم مالی و پولی آشنا می شوند و این آشنایی موجب می گردد تا بتوانند در این زمینه ها تصمیم گیری و ادراک بهتری داشته باشند.

با کمی توجه و بررسی زندگی کار آفرینان، افراد ثروتمند و موفق، شما درخواهید یافت که وجه مشترک بسیاری از آنها نه تحصیلات عالیه و نه ثروتی باد آورده از راه پدرنشان است.

نقطه­ ی مشترک تمامی این افراد برخورداری آنها از هوش مالی است. موضوع مهم و خبر خوش این است که هوش مالی نه امری وراثتی بلکه امری اکتسابی است. کودکان خیلی زود و از شروع 5 یا 6 سالگی می بایست با مفهوم پول، ارزش و همچنین کارکردهای آن آشنا شوند. با رعایت برخی از اصول و حتی فراگیری برخی از محبوب ترین بازی های دنیا نیز کودکان شما می توانند با مفهوم پول و نحوه استفاده از آن آشنا شوند. کودکانتان می بایست خیلی زود بدانند که پس انداز چیست و چه فایده ای برای آنها دارد و یا این که چگونه می بایست برای پول تو جیبی خود برنامه ریزی کنند.

مفهوم کودک ثروتمند بر پایه چه آموزش هایی طراحی شده است؟

شاید بسیاری از ما پدران و مادران بر این باور باشیم که صحبت کردن از ثروت، کسب درآمد و اساسا کسب و کار، اختصاص به دوران جوانی فرزندانمان دارد؛ اما این موضوع متاسفانه اشتباهی رایج و با خسارات و عواقب گاها جبران ناپذیری است. کودک شما در اولین سال های شکل گیری شخصیتش می بایست با تمامی مفاهیم وابسته به کسب ثروت و درآمدزایی آشنا گردد. او باید بداند چگونه برای پول تو جیبی خود برنامه ریزی کند و یا این که اگر به پول بیشتری نیاز دارد، چگونه می تواند کسب درآمد نماید.

بدون شک هزینه ای که کودک ما بابت اشتباهات مالی و یادگیری اصول آن در کودکی می پردازد با آنچه باید بابت اشتباهات خود در بزرگسالی بپردازد اصلا قابل مقایسه نیست بنابراین از هیچ اشتباهی در مسیر کودک ثروتمند شدن هراس نداشته باشید و آزرده خاطر نشوید.

جالب است بدانید در جهت ایجاد هوش مالی کودکان کتاب های زیادی تالیف شده است و بازی های مختلفی طراحی گردیده است که سایت کودک ثروتمند تلاش دارد تا حد ممکن آن ها را به فرزندان و والدین عزیز فارسی زبان معرفی نماید. برای مشاهده برخی از آنها می توانید از طریق این لینک اقدام نمائید.

قطعا همه ما نام بازی روپولی را شنیده ایم و احتمالا بسیاری از ما تنها به دید یک سرگرمی گذرا به آن نگاه کرده ایم. نکته جالب در این بین اما کارکردهای همین بازی به ظاهر مرسوم در تقویت هوش مالی کودکان است.

اگر می خواهید کودکی موفق ( در زمینه مالی و کسب درآمد ) داشته باشید، می بایست قبل از هر چیز او را با مفهوم پول و ثروت آشنا کنید و پیش از آن که به فکر آینده­ ی تحصیلی او باشید، به او آموزش دهید که چگونه می تواند کسب ثروت کرده و پول به دست آمده را چگونه هزینه، پس انداز و یا سرمایه گذاری کند.

در ادامه چند پیشنهاد جذاب برای تقویت هوش مالی کودکان به شما معرفی خواهیم کرد که می تواند در قالب بازی های مختلف و یا برنامه هایی جذاب و تفریحی، کودکانتان را با مفهوم پول و ثروت آشنا کند.

راهکارهای مفهوم کودک ثروتمند بسیار دست یافتنی و در واقع آسان و کاربردی است. تنها کافی است بدانید در تمامی عملکردهای روزانه تان می توانید هوش مالی کودکان را تقویت کنید. به این چند عنوان توجه کنید :

یک: همچون هر آموزش دیگری، فرزندانتان را خیلی زود با مفهوم کودک ثروتمند آشنا کنید

برای آن که کودک شما خیلی سریع و به صورت بنیادی با این مفهوم آشنا شود، آموزش های مالی را خیلی زود آغاز کنید. از همان اولین خریدهایی که برای او انجام می دهید، به او ارزش پول و مفاهیم مالی را یادآور شوید و قطعا قبل از این که برای اولین بار به او پول تو جیبی مستقل بدهید، به فرزندتان آموزش دهید که چگونه باید برای تمامی پول خود برنامه داشته باشد. چه میزان از آن را هزینه کرده و چه مقداری را پس انداز نماید.

کودکان در سنین کم، مستعد فراگیری هر مهارتی هستند و ضمنا شخصیت درونی آنها در حال شکل گیری است. در کنار آموزش های هنری و مهارت های تحصیلی، همواره این نکته را در ذهن داشته باشید که یکی از مهم ترین فاکتورها در موفقیت فرزندتان، ارتقاء هوش مالی او است.

دو: پول توجیبی می تواند ابزار مهمی برای پرورش کودک ثروتمند باشد

پول تو جیبی شیرین ترین و جذاب ترین خاطره دوران کودکی همه ما است.

اما حقیقتا چند نفر از ما برای پول تو جیبی دوران کودکی مان برنامه ریزی کرده ایم و یا حتی بدتر از این، چند نفر از ما مفهوم برنامه ریزی مالی، پس انداز و یا سرمایه گذاری را می دانستیم؟

اگر کمی به این موضوع بسیار ساده و در نگاه اول پیش پا افتاده توجه کنیم، درخواهیم یافت که ما این عدم آشنایی با مفاهیم پولی و مالی را به زندگی بزرگسالی خویش نیز منتقل کرده ایم. هنوز هم بسیاری از ما برنامه ریزی صحیح مالی نداریم و غالبا در برنامه ریزی برای پس انداز و سرمایه گذاری، افرادی موفق نیستیم. جالب است بدانید امروزه صدها عنوان کتاب ارزشمند و پر فروش در سراسر دنیا تالیف و منتشر شده اند که تنها با مطالعه آنها می توان از بسیاری از اشتباهات رایج در این مسائل پیش گیری کرد. اشتباهاتی که با آگاهی به آنها و نهادینه کردن فرآیندهای پیشگیری از آن، می توانستیم امروز در جایگاه اقتصادی به مراتب بهتری زندگی کنیم.

لازم است توجه داشته باشیم که کودک ثروتمند شما قرار است پا را از این هم فراتر بگذارد :

یعنی به جای دریافت پول توجیبی بتواند از روش های متفاوت به تولید پول اقدام نماید و به اعتماد به نفسی حتی بالاتر از بزرگسالان دست پیدا کند.

سایت کودک ثروتمند در مطلبی دیگر راهکار هایی عملی و ساده برای تولید پول توسط کودک شما را در اختیارتان قرار خواهد داد.

ولی شما از هم اکنون می توانید در دفتر مالی فرزندتان، روش های عملی تولید پول توسط کودک ثروتمند خود را یادداشت فرمایید. فراموش نکنید توجه، مطالعه و صرف زمان مهمترین ابزارهای شما برای هدایت کودکتان در مسیر فرزند ثروتمند است.

سه: کودک شما باید خیلی زود با مفهوم پس انداز و سرمایه گذاری آشنا شود.

برای یک کودک بسیار طبیعی است که دوست داشته باشد همه­ی پول تو جیبی خود را صرف خرید تنقلات و یا تفریح و بازی کند. حال سوال این جا است که آیا این موضوع شیرین دوران کودکی، می تواند در آینده­ی او و در دوران شروع کسب و کارش آسیب زا و مخرب باشد؟ متاسفانه پاسخ ” بله ” است. کودکی که خیلی زود با این مفهوم آشنا نشود، در دوران بزرگسالی، با پرداخت هزینه هایی هنگفت و در مواجهه با تجربیاتی سخت، این موضوع را فرا خواهد گرفت. اگر کودک شما در همان سال های نخست شکل گیری شخصیتش با این مفهوم آشنا می شد، با شروع کسب و کارش می دانست که قطعا باید بخشی از درآمدهایش را با پس انداز و سرمایه گذاری ذخیره و اندوخته می کرد.

سعی کنید در همان بازی های کودکی، همچون بازی تاجر کوچولو ، تاجر موفق ، بازی روپولی یا مونوپولی و یا عمو پولدار ، او را با زبانی ساده با مفاهیم مدیریت پول، کسب ثروت و سرمایه گذاری آشنا کنید.

چهار: با کودکتان از کسب و کار، موفقیت و شکست مالی صحبت کنید

قطعا همه­ ی ما افرادی را دیده ایم که پس از سخت ترین شکست های مالی، دوباره ذهن و احساسات خود را مدیریت کرده و از نقطه­ی صفر مجددا حرکت کرده و به موفقیت دست یافته اند. در نقطه­ی مقابل افرادی را می شناسیم که در مواجهه با اولین چالش های مالی دوران کاری خود، نه تنها هیچ برنامه ای برای گذار از این دوران نداشته اند، بلکه از نظر احساسی و ذهنی نیز خود را یک بازنده یافته و دیگر توان ادامه­ی مسیر را نداشته اند.

تفاوت این دو فرد نه در تحصیلات آنها و نه در پشتوانه­ی مالیشان است، بلکه ریشه­ ی حقیقی آن غالب واکنش های ما به دوران کودکیشان باز می گردد.

شما به عنوان والدینی مسئول، باید از همان حدود 7 تا 10 سالگی کودک، به او یاد بدهید که بالاخره باید کسب و کاری داشته باشد و آن کسب و کار می تواند مسیر خوشبختی و موفقیت او را تعریف کند. زمانی که با او به خرید می روید و یا خدماتی دریافت می کنید، با زبانی کودکانه اما جدی، شرایط هر کدام از این کسب و کارها را برای او شرح دهید. او باید بداند که کسب و کار ممکن است با شکست مواجه شده و یا این که در لحظه­ ی بروز مشکلات مالی، کدام عملکردها موثر و مثبت است. همان گونه که گفتیم این صد درصد مسئولیت شما است که هوش مالی کودکان خود را تقویت کنید.

جمع بندی : شما الگوی او هستید

کودکان آینه­ ی رفتارهای والدینشان هستند. پدر و مادری که خود پس اندازی ندارد، مفهوم سرمایه گذاری و زیاد کردن پول را نمی داند و یا انسانی ولخرج است، و سواد مالی کافی ندارد نمی تواند انتظار داشته باشد که کودک او در دوران بزرگسالی پشتوانه­ ی مالی خوبی داشته و یا فردی موفق در کسب و کارش باشد. پس مطالعه کردن درباره­ ی این مفهوم را آغاز کنید. هر لحظه در خاطرتان باشد که رفتار شما با پول و مسائل مالی در برابر دیدگان کودک کنجکاوتان چگونه است.

هنگامی که با او مشغول بازی های مختلف هستید، در کنار بازی و سرگرمی، با او مشغول به صحبت شوید. به او آموزش دهید که در همین بازی ساده چگونه مدیریت مالی داشته باشد. به او در همان زبان کودکانه اما بسیار موثر بازی یاد بدهید که چرا باید در سرمایه گذاری دقت کند و یا این که هر شخصی ممکن است در زندگی خود اشتباهات مالی داشته باشد. با او از راه های جبران این اشتباهات و درس گرفتن از آنها گفتگو کنید.

امیدواریم مطالعه این مقاله توانسته باشد شما را با برخی از مفاهیم پایه در مبحث کودک ثروتمند و همچنین ارتقاء هوش مالی کودکان آشنا کرده باشد. از شما درخواست می کنیم این مبحث را بسیار جدی گرفته و در رابطه با آن آگاهی داشته باشید.

لازم به ذکر است اگر صحبت کردن در مورد مسائل مالی با فرزند خود برایتان سخت است، اصلا نگران نباشید. همین که شما روزانه با او بازی های مالی و پولی را انجام دهید، روی ناخودآگاه او اثر می گذارد و به مرور با مفاهیم مالی بیشتر آشنا می شود.

ما هم در سایت کودک ثروتمند سعی می کنیم به میزان کافی کتاب، بازی، دوره آنلاین و دوره حضوری به شما معرفی کنیم تا به هیچ وجه نگرانی بابت موفقیت آینده مالی فرزند دلبند خود نداشته باشید.

کودک ثروتمند شما، بی شک لایق بهترین هاست فقط به یک شرط، و آن هم اینکه شما پدر و مادر عزیز به این موضوع باور داشته باشید و این باور را آگاهانه یا ناخودآگاه به او منتقل کنید.

کودک ثروتمند

کودکان هم می توانند دنیای مالی مخصوص خود را داشته باشند. چرا که نه؟

این پست دارای یک نظر است

  1. بسیار استفاده کردم ممنون از سایت خوبت

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
×
×

سبد خرید