تقویت تفکر ثروت آفرین (1)

تقویت تفکر ثروت آفرین (1)

راهکارهای عملی برای تقویت تفکر ثروت آفرین در کودک ثروتمند

تقویت تفکر ثروت آفرین (1)

همانطور که همه ما می بینیم کودک از زمانی که تقریبا حرف زدن را شروع می کند با مساله پول درگیری دارد و واکنش والدین به دلیل عدم اطلاع از دانش مربوط به پول و ثروت بسیار پراکنده، سرکوب کننده و فقر آفرین است. والدین روال خاصی را در آموزش های مالی فرزند دنبال نمی کنند چون تقصیری ندارند و به قوانین و اصول حاکم بر پول و ثروت آگاهی ندارند. آنها به دلیل درخواست های کودک که اغلب به پرداخت پول ختم می شود ناخود آگاه برخورد سرکوب گرانه و فقر آفرین را که بسیار دم دستی و اتواتیک و نهادینه شده است را بروز می دهند. 

مثلا وقتی والدین می گویند نمی شود این را خرید خورد پوشید بازی کرد مسافرت رفت یعنی عملا و ناخودآگاه در ذهن فرزند فرو می کنند که پول دست نیافتنی است پول عامل دوری از خوشی های مد نظر ما می باشد و فرزند با این رویکرد منفی و فقر آفرین نسبت به پول بزرگ می شود بدون اینکه دانش خانواده نسبت به مسائل پولی و مفهوم ثروت به روز شود.

به همین دلیل سایت کودک ثروتمند رسالت خود می داند تا جایی که امکان پذیر است با انواع فیلم کتاب نوشته مهارت های کسب ثروت و توانگری را در فرزند تقویت نماید تا فرزند به دلیل داشتن دانش کسب ثروت با دیدی باز و شفاف و با قدرت تحلیل بالا نسبت به طراحی زندگی آینده خود اقدام نماید. نه اینکه فقط او را از فقر و نداری و بذبختی و بیکاری آینده بترسانیم تا محل امنی به جز نیمکت های دبیرستان و دانشگاه پیدا نکند و به طور ناخوذآگاه از اجتماع دور شود و نتیجه آن شود که می بینیم اغلب جوان های پرانرژی بیکار با اعتماد به نفس پائین بی هدف پرتوقع ناراضی

مقدمه طولانی بالا برای این بود که آهمیت ارزش مهارت کسب ثروت و کار با پول مشخص شود که منجر به نترسیدن از آینده و خوشبین بودن نسبت به آینده خود می گردد در نتیجه به جای ترسیدن از آینده به دنبال کشف رسالت و همچنین توانمندی های خود و بهره گیری حداکثری از نقاط قوت خود و فرصت های موجود در جامعه است.

طبق آمار جهانی مردم ایران یکی از کم سوادترین مردم  جهان در حوزه کار با پول و مسائل مالی می باشند. بنابراین یادگیری مهارت های پول و کسب ثروت برای نسل بعد بسیار حیاتیست. یادمان نرود کار کردن به معنی عام آن هیچ ربطی به پول ندارد و بیشتر به خاطر فشار اجتماعی، فشار روانی خانواده و دوستان کم سواد است که بعدا به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

 راهکار شماره یک

جایگزینی پول تو جیبی با حق الزحمه

برای اینکه فرزند با مفاهیم پول به طور واقعی در گیر شود و روحیه جیره خوار و طلبکار پیدا نکند می توان شکل دریافت پول توجیبی و هزینه های جاری زندگی او را عوض کرد و کاری کرد که به جای اینکه پول از جیب پدر و مادر خارج شود پول بچرخد و از جیب فرزند خارج شود.

مثلا فرقی نمی کند شما ماهانه صد هزار تومان یا صد میلیون تومان خرج کودک خود می کنید. شما می توانید کاری کنید که در ازای کارهایی که انجام می دهد همین مقدار پول را با قیمت های از پیش تعیین شده از شما یا دیگران دریافت کند. این کارها می تواند انجام کارهای خانه، تولید فیریکی و دیجیتال محصولات هنری و غیر هنری، استفاده از استعداد یا مهارت خاصی که دارد، انجام کارهای دفتری شما، کار در مغازه یا فروشگاه شما باشد. 

تعداد این کارها به میزان خلاقیت خانواده زیاد است بنابراین لیستی از کارها و قیمت مورد توافق را تهیه، امضا و شروع کنید.

توجه کنید فرزند بهتر است از این به بعد خودش برای خرج کردن یا پس انداز یا سرمایه گذاری در تصمیم گیری نقش اصلی را ئاشته باشد. اشتباهات او قابل پذیرش هستند چون اشتباهات او الان بسیار کم هزینه است اما زمانی که به سن بیست سی سال رسید همین اشتباهات هزینه های بسیار سنگینی برای او و خانواده اش خواهند داشت.

مقاله در حال تکمیل است…

کودک ثروتمند

کودکان هم می توانند دنیای مالی مخصوص خود را داشته باشند. چرا که نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
×
×

سبد خرید